Piękna i zielona wyspa Dominika! Praktyczne info, przegląd atrakcji i gotowy plan działania

Dominika co zobaczyć

Jeśli myślicie że Karaiby to tylko przejrzysta woda, słońce, dobry rum i biały piasek to dziś Was zaskoczę. Podczas ostatniego rejsu po karaibskich wyspach, odwiedziłam Dominikę – małą  wysepkę, z grupy Antyli Małych, która zdecydowanie wyróżnia się na tle wysp, które miałam okazję już odwiedzić… Bujna przyroda, liczne wodospady, lasy tropikalne, wygasłe wulkany, gorące źródła tak w dużym skrócie wygląda wyspa Dominika

Wyspa Dominika – przygotowania do zwiedzenia

Zanim dotarłam na wyspę przeszukałam chyba całą sieć w celu znalezienia najważniejszych informacji na temat transportu, trasy i miejsc do których warto zajrzeć. Z głównymi atrakcjami wyspy nie było problemu – jest ich aż nadto, ale ze znalezieniem cennych informacji, które ułatwiłoby mi dokładne zaplanowanie trasy już tak. A mając do dyspozycji zaledwie kilka godzin na wyspie, nie oszukujmy się – wszystkie powinno być dopięte na ostatni guzik.

Starałam się posiłkować treścią z jednego bloga, stricte związanego z tematyką żeglarską. Dzięki czemu, wiedziałam co warto zobaczyć na Dominice (nie mylcie z Dominikaną);) Ale w dalszym ciągu brakowało mi informacji na temat transportu, który w tym wypadku był mega istotny…

Wyspa Dominika – jak zwiedzać?

Co zrobić jeśli nie mamy wystarczających informacji na temat transportu publicznego, a dodatkowo nasz czas na wyspie jest ograniczony? Pierwsza opcja to wycieczka fakultatywna organizowana przez załogę statku, ale a) cena zwala z nóg b) dzień spędzony z grupą 50 osób i dostosowanie się do sztywno zaproponowanego planu mocno kłócił się z moją wizją spędzenia czasu na wyspie.

Dlatego w porcie Reseau, do którego zacumował statek, bardzo szybko znalazłam mini agencje turystyczną, która oferowała objazdówkę po najciekawszych miejscach na wyspie. Grupa była bardzo kameralna – 8 osób, łącznie z nami plus przewodnik i kierowca.

wyspa dominika co zobaczyć

Jeśli będziecie podróżowali na własną rękę warto zrobić rozeznanie dużo wcześniej i znaleźć sprawdzonego przewodnika. Dostatnie się do wielu miejsc na wyspie jest rekomendowane pod okiem wykwalifikowanego przewodnika, o czym jeszcze wspomnę.

Droga do Morne Trois Pitons National Park

Droga z portu do Morne National Park zajęła nam dobre pół godziny…. Teren jest górzysty, droga bardzo kręta, a nawierzchnia nie została jeszcze odbudowana po zniszczeniach, jakie pozostawił po sobie huragan Maria (2017). To wszystko spowalniało naszą drogę, w czasie której podziwiałam zieloną Dominkę.

Ale kiedy już dojechaliśmy na miejsce, to pełen zachwyt!

wyspa dominika

Co o Morne Trois Pitons National Park warto wiedzieć? W 97r został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i obecnie ma sześć oznakowanych szlaków turystycznych. A jego powierzchnia, jedyne 6800 hektarów obejmuje Dolinę zniszczenia, wrzące jezioro, wodospady i lasy tropikalne.

Emerald Pool – jeden z ładniejszych wodospadów na wyspie

Z racji na bardzo ograniczoną ilość czasu, jaką dysponowaliśmy tego dnia, zobaczyliśmy zaledwie ułamek, tego co Morne Trois Pitons ma do zaoferowania. Poza bogatą roślinnością, która zachwycała na każdym kroku, wrażenie zrobił na nas także Emerald Pool. Wodospad wraz ze szmaragdowym basenem tworzy niezwykłe i przepiękne miejsce, które podobno jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Nie oznacza to, że spotkacie tam tłumy turystów. Nic z tych rzeczy. Podczas naszego prawie godzinnego pobytu na Emerald Pool przewinęła się przez to miejsce zaledwie garstka turystów.

Travel porada Zanim dotrzecie do Emerald Pool zatrzymajcie się przy jednym z punktów widokowych. Podziwiajcie piękno tego miejsca, po czym zakmnijcie oczy i wsłuchajcie się w szum wodospadu i śpiew ptaków. Wierzcie, że ta chwila zapadnie Wam na długo w pamięci!

Kiedy już dotrzecie do wodospadu to miejcie na uwadze, że woda jest w opór zimna, ale da się to przeżyć:) Dno z kolei jest bardzo skaliste, więc butach do wody to must!

Boiling Lake

Na terenie Parku Narodowego znajduje się wiele innych, ciekawych miejsc, których nam nie udało się odwiedzić. Boiling Lake jest jednym z nich. Te gorące jezioro wulkaniczne jest także drugim co do wielkości gorącym zbiornik na świecie (woda ma między 80 a 90 stopni C). Dostanie się do tego miejsca jest możliwe tylko na piechotę, a droga wiedzie przez las tropikalny. Przewodniczka wspominała, że na pokonanie drogi potrzeba nie mniej jak 3 godziny, oczywiście w jedną stronę, a taka wyprawa jest rekomendowana jedynie pod okiem wykwalifikowanego przewodnika.

Wyspa Dominika i punkt widokowy na Roseau

Po kilku godzinach spędzonych w Morne Trois Pitons National Park ruszyliśmy dalej. Dotarliśmy na wzgórze, z którego rozchodził się bajeczny widok na stolicę wyspy – Roseau. Na zdjęciu widać miedzy innymi nasz statek i kolorowe budynki, które dość szybko zostały odbudowane po huraganie, który przeszedł przez Dominikę 18 września 2017 roku.

Przewodniczka kilka razy podkreśliła, że po ostatnim kataklizmie, który w 85% zniszczył wsypę, straciła jakąkolwiek nadzieję, że do portu w Roseau wpłynie jeszcze statek wycieczkowy. Kilkakrotnie dziękowała wszystkim, którzy odwiedzili wyspę i zdecydowali się wykupić wycieczkę w ich „mini agencji”. Wtedy zrozumiałam jak ogromne spustoszenie pozostawił po sobie huragan….

Obecnie Dominika wstaje z kolan. Walczy, a ja jej mocno kibicuje!

Wyspa Dominika i Botanic Gardens

Zniszczenia po Maria dostrzec można w centrum miasta jak i w ogrodzie botanicznym. To właśnie w tym miejscu znajduje się przygnieciony przez drzewo pomarańczowy szkolony autobus…

Sam ogród nie zrobił na mnie większego wrażenia. W pierwszej części dnia widziałam przecież piękna naturalną, prawie nienaruszoną ręką człowieka Dominikę – wyspę, którą nazywa się również Nature Island. Dlatego ciężko mi zarekomendować ogród, w którym znajduje się kilka zielonych drzewek i kwiatków;) Ale to tylko moje subiektywne odczucie.

Botanic Gardens był naszym ostatnim punktem wspólnej wycieczki. W tamtym momencie postanowiliśmy odłączyć się od grupy i zanim popłynęliśmy na kolejną wyspę, spędziliśmy ostatnie dwie godziny w centrum Roseau.

Centrum Roseau i pominięta przez turystykę Dominika

Spacerując się po centrum Roseau nie sposób nie zauważyć pozostałości po huraganie. Opuszczone budynki, które jak widzicie są w opłakanym stanie, kiedyś były domami dla całych rodzin. Takimi które macie wy, ja i większość społeczeństwa, nie dotkniętego żadnym kataklizmem. A trzeba wiedzieć, że Dominikę nie tylko nawiedzają co kilka lat huragany. Zaledwie na początku 2019 roku na Dominice miało miejsce trzęsienie ziemi.

Wszystkie kataklizmy, które dotykają tą dziewiczą wsypę, odbijają się szerokim echem na turystyce, która w moim odczuciu „zapomniała” o Nature island. A wyspa ma przecież tak wiele do zaoferowania. Dlatego mocno wierzę i mam nadzieję, że limit pecha Dominika już wyczerpała!

W centrum Roseau, zaraz obok głównej ulicy – wszyscy ją zauważycie 😉 znajduje się stragan bogato zaopatrzony w lokalne owoce i warzywa oraz kilka stoisk z pamiątkami. Warto się tu zatrzymać – zrobić zakupy, zobaczyć jak żyją ludzie…

Z pewnością wyczujecie zapach marihuany….. Miałam wrażenie, że ta zastępuje miejscowym tytoń;)

Wulkaniczne plaże Dominiki

Na wyspie znajdziecie bogatą roślinność, wulkany, przyrodę – jednym słowem naturę. Nie znajdziecie tu jednak plaż z krystalicznie białym piaskiem, które są na Arubie, Jamajce czy Kubie. Na Dominice królują wulkaniczne plaże z ciemnym, czasem wręcz czarnym piaskiem. Jeśli będziecie mieli wystarczająco dużo czasu, aby je odwiedzić podsyłam treść z innego bloga. The 14 Best Beaches in Dominica.

Dominika praktycznie – co warto wiedzieć?

  1. Jak dotrzeć na Dominikę? Na wyspie znajdują dwa lotniska, obsługujące loty międzynarodowe – Cane Field oraz Melville Hall. Jeśli będzie spędzać wakacje na Gwadelupie lub Martynice to zarówno z jednej jak i z drugiej dostaniecie się na Dominikę promem. Bilety możecie kupić tutaj.
  2. Transport publiczny na wyspie jest. I na tym koniec dobrych wiadomości;) Autobusy kursują bez jakiegokolwiek rozkładu jazdy. Mogą maksymalnie zabrać 15 osób. Zazwyczaj zgarniają pasażerów z Old Market w Roseau oraz okolic wschodniego i zachodniego mostu. Tutaj znajdziecie przykładowe ceny i trasy. Busy kursują od poniedziałku do soboty między godziną 6 rano a 7 wieczorem.
  3. Klimat na Dominice. Najlepszym czasem aby odwiedzić Dominikę jest okres pomiędzy marcem a majem z racji na obfitość i częstotliwość opadów deszczu w pozostałym terminie.
  4. Filmy – kojarzycie Jacka Sparrow? 🙂 Jeśli postać jest wam dobrze znana, to warto wiedzieć, że producent Jerry Bruckheimer tak uzasadnił wybór Dominiki jako scenerii dla Piratów z Karaibów: „Piękna i niemal nietknięta przez człowieka”. I taka jest właśnie Dominika. Wyspa, w której nie sposób się nie zakochać….

Mojej krótkiej przygody z Dominiką, nie zamieniłaby na żadne inne podróżnicze doświadczenie. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku, dam radę odwiedzić Nature Island i zostanę tam chwilę dłużej. Także możecie spodziewać się kontynuacji wpisu!

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Dominikę to uważajcie na siebie i dajcie znać w komentarzu czy wyspa również zrobiła na was wrażenie…

Enjoy Dominica!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *